X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

ICANN Domain Sahibi Sorumluluk ve Hakları


Domain işlemleri, uluslararası düzeyde organize olmuş İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu – ICANN tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde yürütülmektedir. Bu prosedürler, ilgili otorite tarafından belirlenmiş, dünya çapında geçerli ve değiştirilemeyen kurallardır; tüm domain uzantıları için bağlayıcılık arz etmektedir.

Domainler, kayıt sürelerinin bitimini takiben tüm yönetim haklarını kaybederler. Kayıt süresi dolan domainler üzerinde kontak bilgisi düzenleme, DNS değişikliği gibi domainler için hayati öneme sahip hiçbir moderasyon YÜRÜTÜLEMEZ. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için en ideal yöntem, domainin süresinin bitiminden önce uzatılmasıdır.

Domain hak sahipliğinin tamamen kaybolması ise 50 günlük sürecin sonunda gerçekleşir. Kayıt süresi dolan ve ilgili prosedürler çerçevesinde geri alma işlemi başlatılmamış bir domain üzerindeki sahiplik kaybolduğunda, ilgili domain boşa düşer ve uygun koşullar altında herhangi bir kullanıcı tarafından yeniden kaydedilebilir.

Domain Silme

Domainin yenileme tarihinde veya öncesinde ödeme yapılmazsa, domain adresinin süresi dolacaktır. Süre bitiminde domain adresi devre dışı bırakılacak, üzerinde süresinin dolduğunu belirten bir park sayfası görüntülenecek ve domain adresine erişim duracaktır. Ayrıca, domain adresi ile ilişkilendirilmiş e-posta, web hosting vb. diğer hizmetler artık çalışmayacaktır.

Süre bitiminden 50 gün sonra, domain adresi üçüncü bir tarafça satın alınabilir. Bu süre içinde, domaini satın alan üçüncü tarafın olması durumunda, domain yenileme için uygun olmayacaktır.

Domain sizin tarafınızdan yenilenmediyse veya bir üçüncü tarafça tarafından satın alınmadıysa, süresi dolmuş bir domain, sona erme tarihinden yaklaşık -8 gün sonra, kayıt tutma süresine (redemption period ) girer. Bazı domain uzantılarında (Örn. .de, .at, .ru), kayıt tutma süresine - redemption period’a -8 günden daha erken girer. Bu süre içinde domain adresinizi yenileyebilmeniz durumunda (yenileme ücreti ile) sizden bir geç yenileme ücreti veya restore ücreti alma hakkımızı saklı tutarız. Geç yenileme ve restore için alınan ücret, domain uzantısına göre değişmektedir.

.com, .net, .org, .biz, .info, .ist, .xyz gibi domain uzantılarında -8 güne kadar yenileme imkanı olup, -8. günde domain silinme sürecine girer. -8 günden sonra silinme süreci 30 gün sürer ve toplamda 50 gün sonra domain açığa çıkar. Domain adresinizi zamanında yenilemezseniz, geç yenileme ücreti veya domain restore ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca, -50 gün de domain açığa çıkacak olsa bile farklı firma veya kişilerce manuel takiple veya backorder yöntemi ile satın alınabilir. .

.

Domain, kayıt tutma süresini de tamamlarsa, Tescil firması domain adresini genel kayıt için tekrar serbest bırakmadan önce, beş gün süreyle elinde tutabilir. .

Domain Prosedürleri .

Active Status (Aktif): Domain kayıtlıdır ve herhangi bir düşme aşamasına girmemiştir. Bu süreçte domain sahibi, domain süresini normal fiyatlandırma üzerinden uzatabilir ve tüm yönetim işlemlerini gerçekleştirebilir. .

.

On-Hold Status (Beklemede): Domain, eksiye düştüğünde durdurulur. .com, .net, .org gibi domainler eksi 8 güne kadar cezalı uzatılabilir. Bazı ülke kodlu domainler +1 veya -1 sürelerinde durdurulur ve restore işlemi yapılması gerekir. Jenerik domainler genellikle -8'de silinir ve -50 güne kadar restore edilerek yeniden aktive edilebilir. Geç yenileme ücretleri aşağıda belirtilmiştir. .

  • • .com, .net, .org, .biz, .info, .ist, .xyz: 5 $
  • • .de, .ru: 30 $
  • • .uk: 15 $
.

Redemption Period (Kurtarmak için son şans): Bu periyot, domain sahibine domaini uzatması için bir son şans tanımak için ICANN tarafından oluşturulmuştur. Domainin kayıt süresi bitimini takip eden -8 günde domain silindikten sonra başlar. Bu dönemde domain sahibi, cezai ücret ödeyerek domaini uzatabilir. Bu maliyet, müşteriye .com, .net domainlerde 85 USD olarak yansıtılmaktadır. . Ayrıca domain yenilemesi için restore ücreti haricinde domain yenileme ücreti tahsil edilir. Diğer domain uzantılarında bu ücret daha yüksektir. .

.

Pending Delete (Silinmeyi bekliyor): Redemption döneminden sonra başlayan 5 günlük periyottur. Bu dönemde domain sahibinin domaini geri alma hakkı yoktur. Süreç sonunda domain tamamen silinir ve yeni kayıt için uygun hale gelir. .

Yukarıdaki süreçlerde de belirtildiği üzere, bir domainin kaydı yenilenmediği takdirde 50 gün içinde yeniden kaydedilebilir hale gelir. Ancak, bazı özel ülke uzantılarında (ccTLD) farklı prosedürler uygulanabilir. Daha fazla bilgi için http://www.icann.org/en/registrars/eddp.htm adresini inceleyebilirsiniz. .

Uyarı ve Hatırlatmalar .

vrege.com.tr, domain süresinin dolması ve uzatma siparişinizi geçmeniz hususunda sisteme kayıtlı üyeliğinizde yer alan mail adresinize eposta gönderildiği gibi, sizlere verilen kullanıcı adı ve şifre ile panelinizden süresi bitmek üzere olan domainlerinizi takip edebilmenize ve uzatma işlemi yapabilmenize olanak tanır. Her ne koşulda olursa olsun süresi geçirilen domainlerle ilgili firma olarak sorumluluk kabul etmemekteyiz. Süresi biten alan adlarının geri alımı hakkındaki politikalar için RNAP'ı ziyaret edin. .

.

Müşterilerimize önerimiz; vrege.com.tr olarak her zaman domain kullanıcılarına tavsiyemiz, uzun soluklu, özellikle kurumsal kimliği olan, ya da firmalarına ait önemli domainleri tescil edilirken kayıt sürelerini geniş tutmaları ve herhangi bir sıkıntı yaşamamaları adına uzatma işlemini bekletmeden, zamanında gerçekleştirmeleridir. .

Powered by WISECP
Giriş Yap Kayıt Ol
Top